Planując budowę ogrodzenia niemalże każdy inwestor zleca wycenę inwestycji w kilku firmach oferujących usługę budowy ogrodzeń i montażu bram. Zazwyczaj ceny poszczególnych ofert nie różnią się bardziej niż o około 10%. Oczywiście cena uzależniona jest też od lokalizacji geograficznej. W różnych częściach kraju ceny różnią się znacząco. Najwyższe są oczywiście w największych aglomeracjach jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk czy ogrodzenia Bydgoszcz. Nieco mniej zapłacimy za ogrodzenia w mniejszych miejscowościach, szczególnie we wschodniej części Polski.
Czy jakość ogrodzenia ma wpływ na jego cenę?
Czy cena ogrodzenia ma wpływ na jego jakość? Bez wątpienia tak. Wyższa cena to wyższej jakości materiały, dłuższa gwarancja czy serwis pogwarancyjny. Zdarza się jednak tak, że producenci ogrodzeń przy wstępnej wycenie proponują niskie ceny, jednak ogrodzenie jest w wersji podstawowej a do jego funkcjonalności potrzebne jest dobranie wielu opcji dodatkowych, których nie ma w standardzie. Jest to taktyka identyczna z tą stosowaną przez koncerny samochodowe proponujące samochody w niskich cenach, jednak po wybraniu opcji dodatkowych ceny są znacznie wyższe. Warto zatem sprawdzić co obejmuje wstępna wycena. Czy ujęta została np. automatyka do bramy, domofon z elektrozamkiem a także środki do impregnacji murków i zabezpieczenie antykorozyjne przęseł.
Ogrodzenie ze stali czy z aluminium – czy warto dopłacić?
Różnica cen w przypadku ogrodzeń stalowych i aluminiowych wynosi kilka procent. Jednak coraz więcej osób decyduje się na ogrodzenia aluminiowe. Wynika to z kosztów utrzymania ogrodzenia. Konstrukcje aluminiowe nie wymagają tak częstego konserwowania jak stalowe, zatem przez wiele lat nie będziemy mierzyli się z problemem chociażby korozji. Bardzo często elementy ogrodzeń wykonane z aluminium wyposażane SA w dodatki ze stali nierdzewnej, które są odporne na warunki atmosferyczne, a dzięki temu nie korodują i przedłużają żywotność bram czy furtek. Atutem ogrodzenia z aluminium jest też jego waga. Lekka brama aluminiowa nie potrzebuje mocnego napędu w przeciwieństwie do ciężkiej bramy stalowej. Dzięki temu możemy dobrać do naszego ogrodzenia tańsze modele napędów i obniżyć koszt końcowy całej konstrukcji. Istotne jest aby przy akceptacji oferty każdorazowo wypytać o szczegóły projektu, które mają ostateczny wpływ na cenę końcową, jakość ogrodzenia oraz jego trwałość.