Coraz większą popularność w Polsce zdobywają kurtyny na drzwi, które pozwalają izolować termicznie wejście podczas, gdy drzwi pozostają otwarte na dłużej. Co jest godne uwagi kurtyny PCV do sprawnego działania nie potrzebują zasilania tak jak kurtyny powietrzne. Czyni je to absolutnie bezkonkurencyjnym rozwiązaniem, które już na etapie zakupu jest wielokrotnie tańsze od kurtyn powietrznych. Zaufanie jakim zaczynają się cieszyć kurtyny na drzwi z folii PCV nie dziwi, jeżeli weźmie się pod uwagę jak dobre jest to zabezpieczenie termiczne obiektu. Niski współczynnik przewodności cieplnej stawiający folię PCV na drugim miejscu po styropianie sprawia, że kurtyna wstęgowa na drzwi gwarantuje oszczędności energii cieplnej sięgające nawet 45% w skali roku.
Jakie rodzaje folii PCV wykorzystuje się do produkcji kurtyn drzwiowych?
Folia stosowana do produkcji kurtyn PCV zarówno tych przemysłowych jak i drzwiowych może mieć różną grubość w zależności od rozmiaru otworu w którym ma być zainstalowana przegroda. Polimer może posiadać różne właściwości jak np. antystatyczność, trudnopalność, filtracja promieniowania świetlnego, elastyczność w ekstremalnie niskiej temperaturze, odporność na wilgoć. Dostępne są więc kurtyny, które można zainstalować na drzwiach do pomieszczeń o dużym zagrożeniu pożarowym. W innym przypadku kurtyny sprawdzą się w komorach chłodniczych czy fabrykach urządzeń elektronicznych a także laboratoriach. W zależności od przeznaczenia folia w kurtynach drzwiowych może też się inaczej prezentować. Dostępne są kurtyny przezroczyste, bezbarwne i kolorowe a także kurtyny nieprzezierne o szerokiej palecie barw.
Czy kurtyny na drzwi chronią przed rozprzestrzenianie się wirusów jak SARS CoV-2 i Omikron?
Kolejną zaletą foliowych przegród wstęgowych jest ograniczanie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów jak grzyby, bakterie i wirusy w tym budzącym grozę na całym świecie koronawirusowi SARS-Cov-2 oraz jego mutacji Omikron. Kurtyny na drzwi czy kurtyny montowane w ciągach komunikacyjnych pozwalają na wydzielanie stref czystych oraz tych w których przebywają osoby zainfekowane wirusem. O skuteczności tego rozwiązanie może świadczyć stale rosnąca liczba takich kurtyn w ośrodkach zdrowia, domach pomocy społecznej, szpitalach czy obiektach użyteczności publicznej. Kurtyny foliowe coraz częściej można także spotkać w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych. Zasada ich działania w przypadku drobnoustrojów jest prosta i zarazem niezwykle skuteczna. Pasy w kurtynie zwisając swobodnie zachodzą na siebie, dzięki czemu tworzą niemal jednolitą powierzchnię, która jest fizyczną barierą ograniczającą wymianę powietrza pomiędzy odgrodzonymi pomieszczeniami. Tym samym unoszące się w powietrzu grzyby, bakterie i wirusy również zderzają się z przeszkodą i nie są dopuszczane do wygrodzonej strefy. Godnym uwagi jest fakt, że kurtyny drzwiowe z pasów PCV można dezynfekować wszystkimi dostępnymi na krajowym rynku produktami w tym zawierającymi alkohole i ich mieszaniny.