Kurtyny paskowe to przegrody z pasów PCV, które chronią przede wszystkim przed utratą ciepła. Elastyczne, pionowo zwisające wstęgi mogą być przezroczyste, kolorowe, nieprzejrzyste. Mogą chronić przed promieniowaniem, mogą optycznie chronić wnętrza obiektów, oddzielać zaplecza od stref dla klientów. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i ogranicza je jedynie ludzka wyobraźnia.
Jakie funkcje pełnią kurtyny paskowe?
Ochrona obiektów przed utratą ciepła to nie jedyne zastosowanie przegród PCV. W zależności od rodzaju użytych pasów kurtyny paskowe pełnią różne funkcje. Osłaniają otwory bramowe przed wnikaniem ptaków, owadów, gryzoni. Chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią, wiatrem, przeciągami. Wydzielają powierzchnie składowe w dużych magazynach, wygradzają pomieszczenia produkcyjne, osłaniają maszyny i pełnią funkcję osłon akustycznych. Kurtyny specjalistyczne jak antystatyczne zapobiegają gromadzeniu się na ich powierzchni ładunków elektrostatycznych, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane w przemyśle paliwowym, składach materiałów łatwopalnych, młynach i składach zbożowych oraz w branży IT przy wygradzaniu serwerowni. Kurtyny spawalnicze filtrują szkodliwe dla zdrowia promieniowanie świetlne.
Na jakie korzyści można liczyć montując kurtyny paskowe?
Dzięki ograniczaniu swobodnej wymiany ciepłego i zimnego powietrza a także dzięki wysokiemu współczynnikowi izolacji cieplnej kurtyna paskowa zamontowana w intensywnie użytkowanej bramie przeładunkowej w skali roku może przynieść oszczędności energii cieplnej sięgające 45%. Dodatkową korzyścią jest też ograniczanie uciążliwego i permanentnego hałasu. Kurtyny paskowe mogą obniżać natężenie dźwięku aż o 35 dB. Powyższe funkcje kurtyn wpływają pozytywnie na warunki pracy (stała temperatura otocznia, mniejszy hałas, brak przeciągów), zmniejszają absencję chorobową i zwiększają efektywność załogi.
Systemy mocowań do kurtyn paskowych
Głównym elementem kurtyn PCV jest płaszczyzna jaką tworzą pasy foliowe. Jednak nie tylko one tworzą kompletną kurtynę. Jej ważnymi elementami są też elementy mocowania jak wieszaki grzebieniowe oraz blachy mocujące. Do każdego pasa przynitowana jest płytka (blacha mocująca), za pomocą której pasy wiesza się na listwach mocujących. Listwy tworzą wieszaki grzebieniowe, które można łączyć ze sobą w nieskończenie długie listwy montażowe. Wieszaki można za pomocą fabrycznie tłoczonych otworów montażowych przytwierdzać do sufitów, nadproży stelaży od dołu lub do ścian od frontu.
Kurtyny stacjonarne, przesuwne i harmonijkowe
W zależności od systemu montażu rozróżniamy trzy typy kurtyn paskowych: stacjonarne, przesuwne poruszające się na szynach a także harmonijkowe – składające się dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi MeVerti.
Stacjonarne Kurtyny paskowe
Pasy PCV wiesza się na listwach, które są na stałe przytwierdzone do konstrukcji stelażowej lub elementów budynku (ściany, nadproża, sufit). Kurtyna pozostaje nieruchoma jednak swobodnie zwisające pasy pozwalają na swobodny ruch pieszy i mechaniczny.
System przesuwny do kurtyn paskowych
Kurtyny przesuwne to pasy i ich mocowania połączone ze stelażem lub elementem konstrukcyjnym obiektu za pośrednictwem szynowego systemu przesuwnego. Jeżeli pozwala na to miejsce z boku bramy kurtyna może być w całości przesuwana w bok, rozdzielana na dwie części przesuwane na prawo i lewo. W przypadku braku miejsca po bokach otworu bramowego kurtyny mogą się przesuwać w jej świetle. System składa się wówczas z dwóch, trzech lub czterech szyn. Każdy element kurtyny wisi na osobnej szynie i możliwe jest jego przesuwanie w bok, dzięki czemu możliwe jest odsłonięcie ½ ⅔ lub ¾ światła otworu.
System harmonijkowy MeVerti
Nożycowy (harmonijkowy) system przesuwny, który pozwala na zsuwanie całej kurtyn na lewą lub prawą stronę w świetle otworu. W pozycji zsuniętej pasy ustawiają się równolegle względem siebie. Jest to system, który pozwala na uzyskanie nieosłoniętego otworu w około 90%. Po rozsunięciu kurtyna tworzy niemal litą ścianę.