Fotowoltaika zdobywa popularność również na wsi. Według doniesień firm z branży pv ze Szczecina rozwiązania pozyskiwania prądu ze źródeł odnawialnych w perspektywie rolników mogą wyglądać szczególnie atrakcyjnie. Ograniczenie wydatków na prąd to tylko jeden aspekt sytuacji – zużycie energii w dobrze prosperującym gospodarstwie może być bardzo wysokie. Inna kwestią jest możliwość przebranżowienia, czyli przejścia z uprawy ziemi na produkcję energii elektrycznej. Zależy jednak ona od sytuacji rynku płodów rolnych i trudności przewidywania warunków pogodowych dla danego mikroklimatu, który w naszym mieście i okolicach zasługuje na miano wyjątkowego. I jeśli długotrwałe upały są szkodliwe dla upraw, to dla instalacji fotowoltaicznych będą niezwykle przydatne. Panele pv produkują prąd, który rolnik przekazuje do sieci energetycznej stając się w ten sposób prosumentem.
Ile kosztuje prąd na wsi
Czysta i tania energia niemal wprost ze słońca znacznie ogranicza wydatki gospodarstwa rolnego związane z energią. Biorąc pod uwagę, że gospodarstwa rolne (mówimy o okolicach miasta Szczecin) płacą za prąd od 5 tys. do nawet 20 tys. złotych, a ceny energii systematycznie rosną, panele pv mogą okazać się najlepszą metodą na znalezienie oszczędności. Ceny energii są dla wsi problemem w skali całego kraju, i problem ten przez najbliższe lata pozostanie bardzo aktualny. Dążenie do niezależności energetycznej jest więc naturalną tendencją, która będzie się nasilać również u nas.
Fotowoltaika a straty przesyłowe
Panele pv mają swoje atuty, przede wszystkim bliskość instalacji energetycznej zapobiega stratom energii, czyli dodatkowym kosztom (w ogólnej sieci energetycznej za straty przesyłowe płacą Klienci). W przypadku fotowoltaiki rachunek za prąd jest mniej uwarunkowany, a po zwrocie inwestycji spada do stałego poziomu i nie stanowi takiego zagrożenia dla budżetu gospodarstwa jak do tej pory. To przynajmniej częściowo tłumaczy jak to się dzieje, że firmy oferujące panele pv w Szczecinie działają na obszarze całego województwa, również na terenach wiejskich.
Panele pv w Szczecinie czyli uprawa prądu zamiast uprawy ziemi
Redukcja kosztów energii to tylko jeden aspekt fotowoltaiki dla rolnika. Właściciele gospodarstw rolnych mogą zmienić charakter działalności – produkcja ekologicznego prądu może być w Szczecinie korzystną alternatywą uprawy ziemi. Warto zauważyć, że dostarczanie energii nie musi zastępować pracy na roli, może ją tylko uzupełniać a panele pv można instalować nie tylko na dachach i elewacjach budynków gospodarskich, ale także na nieużytkach rolnych. I nawet jeśli letnie susze zniszczą część upraw, panele pv zrekompensują straty dzięki oszczędnościom i dzięki energii sprzedanej do sieci.
Panele pv od UE
Na uwagę zasługuje, że Unia Europejska wspiera produkcję instalacji energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Stąd firmy działające na terenach wiejskich, obok swojej biegłości technologicznej oferują przy okazji wiedzę na temat programów unijnych przewidujących finansowanie inwestycji w zakup i montaż elektrowni fotowoltaicznych. Na takiej zasadzie działają firmy ze Szczecina, oczywiście mają one rozeznanie także w innych ułatwieniach, ponieważ również według polskiego ustawodawstwa rolnicy mogą skorzystać z wielu ulg, dzięki którym łatwiej będzie kupić panele pv. W pierwszym rzędzie należy tu wspomnieć o uldze inwestycyjnej na obiekty środowiskowe, którą można znaleźć w ustawie o podatku rolnym.
Panele pv Szczecin w uldze inwestycyjnej
Ulga jest przyznawana po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego (od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja) 25% nakładów inwestycyjnych udokumentowanych rachunkami. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli firma fotowoltaiczna zainstalowała rolnikowi w Szczecinie panele pv za 40 tysięcy złotych, to gospodarz może odliczyć od podatku rolnego 10 tysięcy złotych, czyli 25% zainwestowanej kwoty. Jeśli jego podatek ma wysokość np. 5 tysięcy złotych rocznie, to gospodarz przez dwa lata w ogóle nie musi płacić podatku. I choćby z tego powodu warto rozważyć inwestycję w panele pv.