Założyliście ze wspólnikami spółkę, prowadzicie działalność od pewnego czasu i pojawia się sytuacja, w której spółka potrzebuje dodatkowych środków finansowych np. na inwestycję. Nie chcecie brać kredytu w banku, za to macie prywatne pieniądze, które chcecie dać spółce. No dobrze, ale w takim razie, na jakiej podstawie to zrobić, skoro spółka ma pełną księgowość i musi wykazać, skąd wzięła te dodatkowe pieniądze. Rozwiązań jest kilka.
Jedno z nich to podwyższenie kapitału zakładowego. Jest to najbardziej sformalizowana forma wniesienia środków pieniężnych do spółki. Warto więc pamiętać o tym sposobie przy zakładaniu spółki, aby uregulować go odpowiednio w umowie, co pozwoli na ułatwienie tego procesu później. Pomocnym będzie zatem skorzystanie z pomocy radcy prawnego już w początkowym etapie działalności, aby doradził, co warto wpisać do umowy spółki, aby uniknąć problemów. Bez takich ułatwiających życie zapisów w umowie do podwyższenia kapitału będzie potrzebne m.in. zwołanie zgromadzenia wspólników i podjęcie odpowiedniej uchwały. Podwyższenie kapitału ma tę zaletę, że umożliwia wstąpienie nowych wspólników do spółki, którzy wniosą ze sobą pieniądze na inwestycję bez konieczności wpłacania pieniędzy przez dotychczasowych wspólników. Podwyższenie kapitału wymaga również zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego w odpowiednim terminie, a przekroczenie tergo terminu skutkuje bezskutecznością podwyższenia kapitału zakładowego i koniecznością wykonania wszystkich czynności jeszcze raz, co spowoduje, że spółka nie otrzyma na czas potrzebnych pieniędzy. Potwierdza to, że pomoc prawnika może okazać się kluczem do sukcesu.
Kolejnym sposobem jest wniesienie dopłat przez wspólników. Ten sposób również wymaga zawarcia w umowie odpowiednich postanowień w umowie spółki w chwili jej zakładania. Dodatkowo te postanowienia muszą być sformułowane w odpowiedni sposób, aby były skuteczne, więc tutaj też prawnik może okazać się niezbędny, żeby umowa spółki nie okazała się tylko sztuką dla sztuki, lecz żeby była realną pomocą dla wspólników.
Dodatkowe pieniądze dla spółki można wnieść też poprzez udzielenie przez wspólnika pożyczki spółki. Jednak niech nie zwiedzie cię pozorna łatwość tego sposobu, ponieważ on również wymaga podjęcia odpowiednich czynności poza zawarciem samej umowy pożyczki. Zwłaszcza gdy wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu, wymagane będzie podjęcie odpowiednich uchwał.