W roku 2020 doszło do bezprecedensowej w naszym życiu epidemii, która ogarnęła cały świat przyjmując postać pandemiczną. Obecnie wchodząc w sezon letni zmagać się możemy z Sars-CoV2, aby już po zakończeniu września wejść w okres corocznego występowania zachorowań na grypę. W tej sytuacji i przy współwystępowaniu tych wirusów, niezwykle ważna okazuje się dezynfekcja powierzchni. Przyjrzyjmy się jak dezynfekować powierzchnie, jak robić to poprawnie i jaki środek wirusobójczy i bakteriobójczy wybrać.
Jakich preparatów do dezynfekcji używać?
Podstawą działania preparatów dezynfekcyjnych do powierzchni jest zastosowanie alkoholu etylowego/izopropylowego w stężeniu co najmniej 70%. Takie stężenie gwarantuje szybkie działanie wirusobójcze – 15 min od spryskania giną najwytrzymalsze wirusy np. wirusy Noro lub Polio. W praktyce efekt wirusobójczy występuje po średnio 2 min kontaktu z dezynfektantem. Preparaty dezynfekcyjne w krótkim czasie powodują również śmierć bakterii i grzybów na powierzchni, które to jednak stanowią dla nas mniejsze zagrożenie (wyjątek to szpitale, zakłady opieki i DPS-y). Na polskim rynku pojawiło się wiele preparatów dezynfekcyjnych, warto przyjrzeć się dokładnie, jakiego rodzaju środki stosować.
Unikajmy preparatów zawierających glicerol – składnik ten sprawdza się jako nawilżacz w środkach do dezynfekcji rąk – w przypadku powierzchni może spowodować pojawienie się osadu na powierzchni dezynfekowanej. Oprócz tego, warto także poznać profesjonalne środki dezynfekcyjne, które stanowią kombinację detergentu, alkoholi, chlorku benzalkonium lub związków sody oczyszczonej. Ta grupa produktów jest bezpieczna dla różnych rodzajów materiałów, gwarantując ich nieuszkodzenie.