Prawdopodobnie każdy z nas lubi poranny śpiew ptaków, który towarzyszy wschodom słońca podczas cieplejszych pór roku. Nie każdy jednak w pełni zdaje sobie sprawę z tego, jak pożytecznymi zwierzętami są ptaki. Narzekając na komary i inne, nieprzyjemne owady, warto mieć na uwadze, że to właśnie ptaki kontrolują populację takiego robactwa, które stanowi dla nich główne źródło pożywienia. Niestety, kiedy nadchodzi zima, zwierzęta te mają poważny problem z odszukaniem pożywienia. Chociaż wiele gatunków podróżuje na południe, to kilka rodzimych ptaszków warto dokarmić, aby zagwarantować im przetrwanie w ten mroźny okres. Karma dla dzikich ptaków nie powinna dla nikogo stanowić poważnego wydatku, a może przyczynić się do przeżycia następnego pokolenia tych skrzydlatych stworzeń.
Karma dla dzikich ptaków – jak powinno się ja stosować?
Istnieje kilka zasad, do których powinno się stosować podczas dokarmiania ptaków. Po pierwsze, aby karmienie było efektywne i karma dla dzikich ptaków na pewno znalazła się w ich brzuszkach, warto zainwestować w karmnik bądź podobne, bezpieczne schronienie dla tych zwierząt. Dzikie ptaki mają wielu drapieżników, wliczając w to koty domowe, które są wypuszczane na zewnątrz przez nieodpowiedzialnych właścicieli, przyczyniając się do poważnych strat w populacji wróbli i innych, małych gatunków zwierząt.
Jak wybrać odpowiednią karmę?
Kolejną kwestią, o której nie powinno się zapomnieć, jest odpowiedni dobór pożywienia. Karma dla dzikich ptaków musi wpisywać się w ich naturalną dietę i zapewniać im energię niezbędną do przeżycia w zimę. Warto inwestować w produkty z górnej półki.