Konieczność posiadania świadectwa energetycznego to obowiązek dla właścicieli domów, który wejdzie w życie 28 kwietnia 2023 roku. Dotyczy to niemal wszystkich mieszkań. Są jednak pewne wyjątki, które są zwolnione z posiadania certyfikatu energetycznego. O jakie zatem chodzi?
Brak obowiązku
Istnieją konkretne budynki, które są zwolnione z posiadania wyżej wspomnianego certyfikatu. Do tych należą między innymi:
- Budynki zabytkowe
- Miejsca kultu, a także przeznaczone do działalności religijnej
- Budynki przemysłowe, które nie są wyposażone w instalację pobierającą energię
- Dom jednorodzinny, którego łączna powierzchnia jest mniejsza niż 50 metrów kwadratowych
Oczywiście nie jest tak, że taki obiekt z miejsca zostanie zwolniony z konieczności posiadania czegoś takiego jak świadectwo charakterystyki energetycznej. Ten najpierw musi przejść konkretne badania w celu stwierdzenia, że rzeczywiście nie ma takiej potrzeby.
Kiedy istnieje taki obowiązek?
Oczywiście większość pozostałych sytuacji wymaga posiadania wspomnianego świadectwa. To nie tylko mieszkania jednorodzinne, wielorodzinne bądź takie, gdzie jest właściciel. Chodzi również o budynki, gdzie łączna powierzchnia przekracza 500 metrów kwadratowych, ale jest on przeznaczony do działania, życia ludności.
Podobnie jest w przypadku, kiedy mamy do czynienia z budową domu. Zakończenie budowy bądź wniosek o pozwolenie na użytkowanie sprawia, że takowe świadectwo również musi zostać wydane. Są to przypadki mniej znane, aczkolwiek i tutaj właściciele nie są zwolnieni z obowiązku jego posiadania.