Wiele osób noszących się z zamiarem skorzystania z pomocy psychologa lub psychoterapeuty zadaje sobie pytanie jak wygląda pierwsza wizyta, o co będzie pytał psycholog. Wokół psychologów i ich pracy narosło przez lata sporo mitów, a korzystanie z pomocy psychologa jest dla wielu osób nadal tematem tabu i dlatego przed pierwszą wizytą u psychologa odczuwamy niepewność.
Chociaż wiedza i świadomość na temat zdrowia psychicznego stale rosną w społeczeństwie, to wciąż niechętnie o tym rozmawiamy. Otwarte mówienie o problemach psychicznych i potrzebie korzystania z pomocy specjalisty jest nadal rzadkością. Kontakty z psychoterapeutom traktujemy raczej jak wstydliwy temat, który wypada ukryć, a nie jak świadomy i dojrzały krok ku lepszemu zdrowiu i samopoczuciu. Decydując się na wizytę u psychologa podejmujemy realne działania na rzecz poprawy jakości naszego życia.
Problemy psychiczne
Większość z nas miewa na jakimś etapie swojego życia problemy natury emocjonalnej. Zazwyczaj radzimy sobie z nimi samodzielnie, korzystając z własnej mocy oraz czasami ze wsparcia osób bliskich. Czasem jednak, pomimo podejmowanych starań problemy pogłębiają się, narastają i powodując coraz większe cierpienie.
Problemy psychiczne są różne i dotykają ludzi bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy status społeczny. Oznaczają nieprawidłowości w zakresie czynności psychicznych oraz ich zewnętrzne reprezentacje, które obserwujemy jako zachowania odbiegające od ogólnie przyjętych norm. To pojęcie bardzo szerokie i odnosi się do zaburzeń o różnym przebiegu i nasileniu.
Ważne jest subiektywnie odczuwane cierpienie psychiczne, które odbiera radość życia, a nawet chęć do życia i uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków, utrudnia relacje z innymi ludźmi. Większość z nas od czasu do czasu doświadcza takich negatywnych uczuć i nie jest to powodem do obaw jeśli przemija, a my potrafimy wrócić do równowagi. Jeśli cierpienie psychiczne zdominuje nasze funkcjonowanie i przejmuje kontrolę nad naszym życiem, to należy poszukać profesjonalnej pomocy u psychologa, w tej sytuacji psychoterapia może być bardzo pomocna.
Kiedy psycholog może nam pomóc?
Zakres problemów, z jakimi udajemy się do psychologa jest bardzo szeroki. Dla wielu ludzi psycholog to „lekarz duszy”, do którego przychodzimy z problemami, które dotykają naszej duszy, naszej sfery psyche.
Trudności, z jakimi zgłaszamy się do psychologa, dotyczą naszego życia psychicznego, obejmują myślenie, emocje, uczucia i przekonania. Częste odczuwanie smutku i przygnębienia, nieracjonalnego lęku, nieumiejętność doświadczania zadowolenia i radości, to wszystko powinno pokierować do poszukania pomocy u psychoterapeuty. W zakresie negatywnych przekonań dominują te dotyczące własnej osoby, czyli zła ocena samoocena, silne poczucie winy, często niczym nieuzasadnione lub nadmierne skupianie się na niepowodzeniach i słabych stronach. Mogą również pojawiać się negatywne myśli związane z naszym życiem, relacjami z innymi ludźmi i światem zewnętrznym. To tylko część problemów, z jakimi można zgłosić się do psychologa. Często powodem wizyty bywają zachowania, które nas niepokoją- agresja, trudności w nawiązywaniu kontaktów lub nadużywanie substancji psychoaktywnych, ale także złe samopoczucie fizyczne takie, jak bóle głowy lub brzucha. Problemy te mogą być bardzo różne jednak łączy je to, że mają silny wpływ nasze życie i znacznie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie.
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
Pierwsza wizyta u psychologa może budzić wiele obaw. Zazwyczaj boimy się tego, co obce, nieznane i takie obawy są w pewnym sensie uzasadnione. Psycholog podczas pierwszej wizyty będzie starał się jak najlepiej nas poznać i określić, z jakim rodzajem problemu się zgłaszamy. Spotkanie opiera się na rozmowie i padnie wiele pytań dotyczących naszej obecnej sytuacji życiowej i zawodowej. Specjaliści dysponują określonymi narzędziami ułatwiającymi pracę takimi, jak wywiad i testy, które mogą pomóc w zebraniu potrzebnych informacji.
Bardzo ważna jest atmosfera panująca w gabinecie psychologa, oparta na wzajemnym szacunku i szczerości pacjenta wobec psychologa. Dobry specjalista potrafi zadbać o taką atmosferę. Zazwyczaj kilka pierwszych wizyt to dokładny wywiad, na podstawie którego psycholog może postawić diagnozę i zaplanować dalszą pracę. Na pewno uzyskamy też informację zwrotną w postaci pewnego podsumowania oraz informacje o dalszym przebiegu współpracy. Jeśli pojawią się pytania to należy je zadawać w każdym momencie rozmowy z psychologiem, tak aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
W zależności od postawionej diagnozy psycholog poinformuje nas o możliwych formach pomocy, zaproponuje kolejne spotkanie lub jeśli będzie to konieczne, pokieruje nas do innego specjalisty.
Do spotkania z psychologiem należy się przygotować i dokładnie przemyśleć co chcemy mu powiedzieć, jakie objawy nas niepokoją i kiedy się pojawiły. Psycholog to zwykły człowiek taki, jak każdy z nas, nie posiada nadprzyrodzonych zdolności czytania w myślach, tak więc opiera się wyłącznie na tym, co od nas usłyszy i zaobserwuje podczas spotkania. Im więcej opowiemy psychologowi o sobie, tym skuteczniej będzie mógł nam pomagać. Można by powiedzieć, że “nie taki diabeł straszny…”, a pierwszą wizytę u psychologa warto potraktować jako sposób na uporanie się z problemami i trudnościami, które utrudniają nam życie.